| Mìna / EUR | Košík 0

Historie-Gretsch drums

Letmá historie Gretsch drums 

Gretsch založil v roce 1883 Friedrich Gretsch, mladý nìmecký pøistìhovalec, který toho roku otevøel vlastní obchod s hudebními nástroji na 128 Middleton Street v Brooklynu v New Yorku, kde vyrábìl tamburíny a bubny. V roce 1895 F. Gretsch zemøel ve vìku 39 let a spoleènost pøevzala jeho manželka a patnáctiletý syn Fred. Ten byl velmi schopný a podnikavý a brzy dokázal své podnikání rozšíøit tak, že se stal známým a uznávaným. Fred Gretsch starší pøedal rodinnou firmu svému synovi Fredu Gretschovi Jr. po odchodu do dùchodu v roce 1942. Brzy po pøevzetí odešel Fred Jr. sloužit ve druhé svìtové válce jako velitel námoønictva, pøièemž firmu nechal v rukou svého mladšího bratra Williama (celým jménem William Walter „Bill“ Gretsch). Bill Gretsch zemøel v roce 1948 a spoleènost opìt øídil Fred Gretsch Jr. a to až do roku 1967, kdy byla firma prodána spoleènosti Baldwin Piano Co.. Ta v roce 1969 pøesunula výrobu z Brooklynu do DeQueen v Arkansasu. Ubìhlo dlouhých 18 let než se naplnil starý slib a tak v roce 1985 Gretsch koupil zpìt èlen rodiny Gretschù, Fred W. Gretsch, syn zesnulého Williama „Billa“ Gretsche a pravnuk zakladatele pùvodní spoleènosti Friedricha Gretsche.

V té dobì byla výroba bubnu pøemístìna do Ridgelandu v Jižní Karolínì, kde sídli do dnes. Koncem 80-tých let koupil Gretsch zbytky znaèky Slingerland Drum Company, které zase pozdìji prodal firmì Gibson a sám si ponechal znaèku Leedy, která byla souèástí nákupu Slingerland. V roce 2000 uzavøela spoleènost Gretsch smlouvu s Kaman Music, kterou jim udìlila výhradní práva na výrobu bicích Gretsch USA Custom a Signature. Kaman Music spolu s právy zakoupili vìtšinu vybavení používaného k výrobì bubnù Gretsch. V roce 2015 došlo znovu ke zmìnì, kdy práva na výrobu bubnù i její továrnu smluvnì pøevzala rodina Lombardi, která vlastní znaèku Drum Workshop.

Jak je uvedeno výše spoleènost Gretsch byla založená v roce 1883, je jednou z nejstarších amerických hudebních spoleèností. Gretsch se rychle stal známým jako inovátor v oblasti výroby bubnù a v podstatì zmìnil tváø moderní výroby bubnù, byl první, který na bubnu použil obruè, které se øíká „warp free“, tedy obruè jak ji známe dnes a to se psal rok 1918. V roce 1927 Gretsch vyrobil první bubny vyrábìné s vícevrstvých korpusù, tedy opìt nìco, co se používá do dnìšních dní. V roce 1935 spoleènost Gretsch pøedstavila svou legendární sérii Broadkaster, která se stala vlajkovou lodí v padesátých letech minulého století a je zodpovìdná za ikonický slogan spoleènosti „That Great Gretsch Sound“. Série Broadkaster se znovu zaèala vyrábìt v roce 2014, je tvoøena tenkými korpusy ze severoamerického javoru a topolu,které produkují hluboké, teplé tóny. Po druhé svìtové válce zaèal Gretsch pokládat základy pozdìjšího rùstu a prosperity, spojil se s jazzovým bubeníkem Louisem Bellsonem a v roce 1946 pøišla na svìt souprava, které se dodnes øíká "Be Bop" jejíž cílem bylo co nejlépe komunikovat s kontrabasem, k èemuž se nejvíc hodí rozmìry BD 18x14",TT 12x8", FTT 14x14" a SD 14x5". V roce 1947 navázal Gretsch vztah s ikonickým Birdland Jazz Club v New Yorku, což bylo partnerství, které by spoleènosti dobøe sloužilo po mnoho let. V té dobì také spoleènost Gretsch pøedstavila øadu bubnù USA Custom. Korpusy jsou vyrobeny ze 6-ti vrstev amerického javoru spolu se støedovou vrstvou z gumovníku a veškeré TT, FTT i SD jsou vybaveny litými obruèemi. Tyto sady jsou považovány za jedny z nejlepších z hlediska kvality, trvanlivosti a stylu.

V 50. a 60. letech spoleènost prožívala „zlatý vìk“. Øada legendárních hudebníkù se stala Gretsch Artists, vèetnì Maxe Roacha v roce 1950, Art Blakey v roce 1954 a Tony Williamse v roce 1966. a byly zaznamenány v ikonických nahrávkách. Jimmy Cobb na nì hrál na Kind of Blue s Milesem Davisem v roce 1959 a na desce Drum Night in Birdland z roku 1960 na nì hrají Art Blakey, Charlie Persip, Elvin Jones a „Philly“ Joe Jones.

 

Zlatý vìk Gretsche skonèil v roce 1967, kdy Fred Gretsch Jr. odešel do dùchodu a prodal spoleènost Baldwin Music Company. V té dobì v roce 1969 Charlie Watts poprvé hrál na bubny Gretsch na turné The Rolling Stones a hrál na nì až do své smrti v roce 2021. Rovnìž další ikona svìtového bubenictví Phill Collins zùstává vìrný této znaèce i když, ja sám pøiznává už si na bubny moc nezahraje. Jak je patrné z výše uvedeného vlastníkem znaèky Gretsch je stále rodina Gretschù, kteøí za uplynulá desetiletí nìkolikkrát pøedala práva k výrobì bubnù znaèky Gretsch rùzným spoleènostem. Aktuálnì vyrábí bubny pod znaèkou Gretsch spoleènost DW v historické továrnì v Ridgerlandu. Poskládal Ivo Honajzer

 


zveme vás k návštìvì továrny v Rigerlandu z roku 2019